MATER Press – Egyetemi Kiadványok

Az első Miyawaki-erdők Budapesten, avagy a biodiverzitás kicsiben

Szabó, Veronika és Kohut, Ildikó (2025) Az első Miyawaki-erdők Budapesten, avagy a biodiverzitás kicsiben. In: Centeri, Csaba és Grónás, Viktor (Szerk.) Az Európai Zöld Megállapodás stratégiai céljainak megvalósítását szolgáló tájléptékű megoldások. MATE Press, Gödöllő. pp. 153-158. ISBN 978-963-623-117-0 (pdf)

Teljes szöveg
[thumbnail of Szaktanulmány]
Előzetes bemutató
Szöveg (Szaktanulmány)
24_Szabó_Kohut.pdf - Publikált változat
Elérhető az alábbin: Szerzői jogi védettség: CC BY-NC-ND 4.0.

Letöltés (400kB) | Előzetes bemutató
Tétel típusa: Könyvrészlet
Kulcsszavak: napi maximális fotoszintetikus teljesítmény; párologtatás; minierdő; ökológiai szolgáltatások; hőmérséklet-mérséklés
Szakterület(ek): G Földrajz, antropológia, kikapcsolódás GE Környezettudomány
S Mezőgazdaság SD Erdőgazdaság
Feltöltő: Sára G. Szabó
Elhelyezés dátuma: 10 Ápr 2025 15:52
Utolsó változtatás: 10 Ápr 2025 15:52
Kivonat, rövid leírás:

A növények egyöntetűsége a fajtahasználattal jár, akaratlanul csökkentve a diverzitást. Ez a folyamat hátrányos a változó klímában. Miyawaki Akira, japán botanikus, a leromlott természetes vegetáció rehabilitációja során az adott környezetben található fafajok magjainak keverékét, talajcserét követően elvetette. A Miyawaki-módszert városi környezethez adaptálva úgy határozhatjuk meg, hogy (1) sűrű telepítéssel (4–5 egyed/m2) (2) őshonos fajok magcsemetéit telepítik (3) talajcserét követően. Itt nem cél, hogy minden egyed elérje a végleges méretét. A hazai elnevezést illetően javasoljuk a Miyawaki-pagony használatát, mert az erdő kifejezés hazánkban az 5000 m2 feletti egybefüggő fás vegetációra vonatkozik. Az első hazai Miyawaki-erdőt 2021. május 20-án telepítették Budapesten, a Tabánban 40 m2-en, 9 őshonos cserje- és fafaj 120 egyedével. A jelenlegi 25 minierdőből 21 Budapesten található. A tabáni minierdőben a magasság mellett napi maximális fotoszintetikus teljesítményt, párologtatást, a minierdő talajának, lombjának és a környező gyepnek a hőmérsékletét mértük. Eredményeinkből látszik, hogy a fajok a saját növekedési ütemükben haladnak, ugyanakkor versengenek a fényért, és kihasználják a talajcsere nyújtotta előnyöket, hiszen a vénic-szil és a korai juhar átlagos méretei 3 év alatt elérték a 4 métert. Az egybibés galagonya és a vadkörte fotoszintetikus teljesítménye a legmagasabb. A fák ökológiai szolgáltatásai méretüktől függenek, amely a Miyawaki-erdőkben – köszönhetően a sűrű telepítésnek és a talajcserének – egyre növekvő ütemben emelkedik, így növelve a szén-dioxid-megkötést, a párologtatást, a hőmérséklet-mérséklést.

Hivatalos URL: https://doi.org/10.54597/mate.0154
Kapcsolódó URL:
URI: https://press.mater.uni-mate.hu/id/eprint/375
Műveletek (Belépés szükséges)
Tétel szerkesztése
Tétel szerkesztése